Delta

Holálides číslo 6 - prosinec 1998


Na Deltu do Prahy jsme se těšili. Já třeba proto, že s námi jeli plzeňští Disharmonici v čele s okouzlujícím zpěvákem a tanečníkem Doktorem H. Nenápadným dotazováním jsem se dozvěděl stručnou historii skupiny. Všechno vzniklo, jako spousty podobných partiček, z nudy v očekávání dalších semestrů na Vysoké škole. Kytarista Banjo tehdá poctivě dřel na hodinách tělocviku. Aby si trochu vyčistil mozek, který se mu zahlcoval po všech těch náročných prostocvicích, docházel na pokoj za svým kamarádem Doctorem H. Slovo dalo slovo a jednoho pošmourného dne mu ukázal kytaru. "Co to je? ", reagoval přirozeně Doctor H a zprvu si myslel, že je to nějaký nový nástroj na dobývání brambor, ze kterých právě přijeli. Jediné, co mu do této domněnky tak trochu nesedělo, byly struny ( ze začátku si myslel, že slouží k odstraňování zeminy ). Banjo mu tedy trpělivě vysvětlil klady i zápory rockové kytary a dokonce mu ukázal, jak se obsluhuje. Doktorův obličej se rozsvítil nadšením a i když ještě v té době neslyšel rozdíly mezi akordy, přizvukoval temným mručením. A tak se tedy započala historie jedné z nejoriginálnějších českých punkových skupin a musím podotknouti, že si jich pro toto rozhodnutí velmi vážím. Jak jsem očekával-nezklamali. Hráli s chutí a strhli tak na sebe zaslouženou pozornost. Koncert od koncertu se zlepšují. Tito hoši dobudou jednou Albion! Pokud se toho ovšem při svém bouřlivém životě dočkají.

Disharmonici si s námi zahráli i další den ve Starém Plzenci. Pro mne tohle místo bylo velice kultovní, neboť jen kousek od kulturního domu začínala cesta na slavný vrch Hůrku s neméně slavnou rotundou. Ano, tu započala se psáti historie Plzně jako takové a mně běhal po zádech dojetím malý mráz. Leč, byla již tma a rotunda byla zcela skryta mým zvídavým zrakům.

Starý Plzenec zel prázdnotou a tak to mělo zůstat po celý zbytek večera. Neradostná věc a my si ještě pozveme hosty. Ale Disharmonici byli zlatí. V nastalém čekání na posluchače jsme zvěděli skoro celou jejich historii, nyní podrobnou. Začátek hraní se tak poněkud protáhnul, ale ani tak lidé nepřišli o obvyklou porci písní a popěvků. Skončilo se dlouho po jedné hodině ranní a myslím, že se všichni rozcházeli ve všeobecné spokojenosti.
Déma


Napsali o Disharmonicích

Hlavní stránka