Plzeňská rocková skupina Disharmonici připravuje nové album

MF DNES 19. července 1999


Disharmonici před úplným zatměním slunce

Rocková skupina Disharmonici, kterou dobře znají návštěvníci plzeňských klubů, připravuje nové album. První nahrávku nazvanou Monarchy in the CZ vydali Disharmonici před dvěma lety. "Můžu říci, že naši hudbu přijímají posluchači kladně, protože pokud se někomu naše muzika nelíbí, nebo se na nás naštve třeba kvůli nějakému textu, který ho urazí, obvykle s námi přestane mluvit, takže se to ani nedozvíme," usmívá se kytarista skupiny Petr Větrovec.

Kdy si budou moci posluchači koupit vaše nové album?

Zatím nevíme, kdy album natočíme. Chceme skladby napřed pořádně secvičit. Nejsme si jisti ani názvem, ale nejspíš se bude jmenovat Záhady a mělo by snad vyjít koncem léta nebo na podzim.

Kdy vznikla skupina Disharmonici?

Název má skupina už od roku 1987, v době, kdy jsme hráli jen ve dvou - s Pavlem Doctorem Jedličkou. Občas jsme se sešli, napsali pár písniček. Kapela jako taková vznikla přibližně před čtyřmi lety, kdy se k nám přidali bubeník Jaroslav Caine Matějovský a baskytarista Maxmilián Otta.

V jakém složení nyní hraje skupina?

Společně se mnou a Pavlem Jedličkou, který zpívá a poskakuje, tvoří skupinu František Spok Stádník - bývalý sólový kytarista, který v současné době nahradil bývalého bubeníka, který se oženil a nemá už tolik času. Zatím hrajeme jen ve třech, bez sólového nástroje, to se občas u rockových kapel stává. Časem skupinu možná rozšíříme, nechceme to ale uspěchat a hledat sólového muzikanta za každou cenu.

Můžete charakterizovat, jakou hudbu hrajete?

Řekl bych, že hrajeme garážový rock, to je rocková hudba, která neklade tak velký důraz na instrumentální zdatnost, ale spíš na text skladby. Je to vlastně jednoduchý rock, snadno reprodukovatelná hudba, kterou si může každý zahrát třeba na jednu kytaru, protože má jednoduché akordy. Doufám, že jsou naše písničky o něčem. Snažíme se, aby texty byly vtipné, ale když si děláme legraci, neznamená to, že bychom chtěli zesměšňovat. V životě je spousta vážných věcí, a tak by se měl brát s nadhledem. O to se snažíme v našich skladbách.

0 čem jsou vaše texty?

Je těžké říct, o čem jsou texty, záleží na každém, co si v nich najde. Myslím, že jsou o životě. Rádi si s texty trochu hrajeme a je v nich určitá nadsázka, protože psát o obyčejných věcech z obyčejného pohledu by byla dost nuda. Trochu si s texty hrajeme a chceme, aby byly veselé, protože depresivní muziky a depresivních kapel je docela dost. Zpíváme často o zvířátkách, o lidech nebo o věcech - v repertoáru je písnička třeba o Homerovi Simpsonovi nebo i víčku z lahve Dobré vody. Máme dokonce je dnu písničku o lásce. Nehrajeme ale jen svoje skladby - na koncertech často hrajeme parodie, třeba na písničky Stánky nebo Mašinka. Převzali jsme taky některé verše nebo části melodií od jiných muzikantů, ale i celé skladby, jako třeba tu z Divadla Járy Cimrmana. Zhudebnili jsme několik básní Christiana Morgensterna. Melodie jsme přejali například od Sex Pistols nebo Chucka Berryho. Text písně od Beatles, která je o lásce, jsme přepsali - jejím hrdinou je nyní obráběč kovů.

Proč hrajete skladby jiných autorů?

Protože se nám líbí. Navíc lidé na koncertu chtějí slyšet hudbu, kterou znají, proto hrajeme přejaté skladby. Publikum zaujmou známější melodie a pak je také mnohem víc ochotné zajímat se i o naši hudbu a texty.

Kde budete v nejbližší době vystupovat?

Bohužel jsme museli odmítnout koncert na festivalu Plzeňská Žížeň, protože jsme všichni hodně vytížení. Určitě se ale vedle běžných koncertů, kterých v Plzni za rok odehrajeme přibližně patnáct, objevíme v létě na Strunách na ulici. Zatím nemáme naplánováno moc koncertů, protože v létě bývá hodně klubů zavřených.

Jak se vám hraje na festivalech?

Záleží na tom, jaké se sejde publikum. Jádro lidí, kteří poslouchají naši hudbu, tvoří studenti mezi patnácti a pětadvaceti lety, ale vím, že si naši kazetu pustí i desetileté děti nebo naopak šedesátiletí lidé - i těm se líbí naše muzika. Rozdíl je samozřejmě poznat. Publikum v Plzni je rozvážné, a i když se mu hudba líbí, dá to najevo až třeba v druhé polovině koncertu - teprve když se rozehřeje. Pražáci jsou živější, ale když jim hudba nesedí, klidně odzívají celý koncert od začátku do konce a v jižních Čechách nejsou lidé zvyklí poskakovat, spíš sedí a poslouchají, ale to taky není špatný.

Co pokládáte za nejdůležitější pro dobrý koncert?

Aby si zpěvák pamatoval texty, aby kytaristovi nepraskaly struny a aby se naše písničky líbily. Na pódiu musí být trochu šou, tady si na rozdíl od nahrávky můžeme dovolit občas nějakou chybu, protože jde víc o atmosféru - tu do nahrávky, bohužel, nelze přenést. V recenzi na naše první album napsali, že asi nebude nic moc, protože na něm nelze zachytit atmosféru z koncertu. V podstatě je nahrávka dost odlišná od koncertu. Na albu je možné udělat třeba spoustu studiových efektů, Cédéčko je podle mě doplňkem živého vystoupení.

Hrajete raději v klubech nebo na otevřené scéně?

Nejlíp se nám asi hraje pod širým nebem, třeba na Strunách na ulici nebo majálesu.

Jak píšete písně?

Nápady přicházejí kdykoliv - třeba ráno po probuzení. V každém případě napřed vzniká text, potom teprve hledáme tu správnou melodii a když se nám skladby líbí třeba i za měsíc, zařadíme ji do repertoáru - v tom teď máme kolem stovky skladeb. Dost mě překvapilo, když kdosi řekl, že naše písně mají rasistický podtext. Jsem si jistý, že to tak není. Brutalita je věc, která by měla zůstat mimo hudbu a u našich skladeb to tak rozhodně je.

Kdo je vaším hudebním vzorem?

Existuje spousta kapel, které nás inspirují. Třeba ZNC, Visací zámek nebo Ramones a i spousta dalších. Ale nechceme nikoho kopírovat, snažíme se dělat vlastní muziku.

Máte nějaký hudební sen?

Ideální by bylo, kdyby byli Disharmonici tak známí a populární, že by si sami vybírali, kde a kdy budou vystupovat a sami by rozhodovali, kterou nabídku přijmou a kterou odmítnou. Zatím to je ale spíš opačně - sami obvoláváme kluby a ty nemají čas pro náš koncert.

TEREZA MAIXNEROVÁ
Autorka je spolupracovnice redakce


Napsali o Disharmonicích

Hlavní stránka