Lůza 2002

8.4.2008 zkopírováno z www.vplzni.cz/kultura 


V sobotu 30. března již jako tradičně proběhl třetí ročník hudebního festivalu Lůza 02 pod patronací skupiny Dwa Seksy.

    Tunel
    Tentokrát se vše odehrálo v klubu Runway, na rozdíl od předešlých ročníků, které proběhly ve Svornosti a  v Divadle pod lampou. Početnému publiku se představilo šest formací. Vše zahájila skupina TUNEL. Tato kapela  je výjimečná jednou věcí, a to výborným zakomponováním houslí do svižné rockové muziky. Pokud se povede housle atraktivní houslistky dobře nazvučit, potom je to balzám na duši. Na Lůze Tunel překvapil dokonce dvěma houslistkami, které se navzájem melodicky doplňovaly a zaujaly sehraností.

    Laik
    Následně vystoupila skupina LAIK, mladá formace, předvádějící melodický kytarový punk-rock. Sice ničím novým neoslnila, ale navodila tradiční pohodovou atmosféru. Zvuk byl výborný, všichni členové kapely si se svými nástroji rozumí, obzvláště baskytarista Pýt předváděl zajímavé kousky, v čemž ho vydatně podporoval zpívající kytarista Fík. Jinak by to chtělo více nových nápadů, ale i tak mají ambice být rovnocenným nástupcem kapel formátu ZNC nebo KUDY KAM.

    Dwa Seksy
    Jako třetí v pořadí zahráli DWA SEKSY. Ač se nevyvarovali drobných chyb, předvedli velmi dobrý výkon. Tato "komerční" kapela, pravidelně vystupující čtyři roky, vytáhla několik starých pecek, sice o pár akordech, ale s chytlavými melodiemi a zpěvnými texty, což stačilo k tomu, aby rozpohybovala a rozezpívala publikum. Pružně zareagovali na zprávu o úmrtí královny matky a věnovali jí píseň převzatou od skupiny Sex Pistols. Po Dwou Seksech následovalo slosování výherních vstupenek o zajímavé ceny. První cenou byl nepojízdný automobil značky Wartburg, jehož výherce nabízel organizátorům alkohol, pokud si nebude muset výhru převzít. S ostatními cenami (CD účinkujících kapel dle výběru a 10 jízdenek do městské hromadné dopravy) již byli výherci spokojeni.

    Smash of Garnet
    Potom přišla na řadu mladá tříčlenná formace SMASH OF GARNET. Jejich stylový grunge čerpající z odkazu rychlých amerických partiček dokáže oslovit fanoušky. Textům, zpívaným většinou anglicky, nebylo moc rozumět, ale to není u tohoto hudebního stylu až tak podstatné. Je pravda, že do celkové koncepce festivalu se žánrově příliš nehodili. Na druhou stranu to bylo vítané zpestření a myslím, že o nich ještě určitě uslyšíme.

    Sex deviants
    O půlnoci vtrhli na pódium punkoví SEX DEVIANTS  z Rokycanska. Jejich instrumentálně velmi dobře zvládnutý punk není tak syrový jako ze staré anglické školy, ale i tak je hodně energický. Hlavně u nových písniček si posluchač všimne podoby s moderní neopunkovou scénou ze San Francisca (asi je zbytečné jmenovat kapely). Malá výtka: možná by nemusela všechny písně zpívat zpěvačka a větší prostor by mohla dostat mužská část kapely.

    Disharmonici
    O závěr se postarali DISHARMONICI. Jejich krátké vtipné písničky viditelně bavily valnou část skotačícího publika. Jako vždy zaujaly taneční kreace zpěváka Doktora H. Ale největším přínosem, co se týče kytarového zvuku, bylo hostování kytarového mága Michala Röhricha, díky němuž se Disharmonici stali příjemnou tečkou za povedenou akcí.

    Co na závěr? Rozhodně není co vytknout organizátorům a profesionálnímu zvukaři Martinu Knoppovi. Všichni odvedli velmi dobrou práci. Snad jen by si takový hudební festival zasloužil ještě více fanoušků, ale ti, kteří přišli, určitě nelitovali, protože zábava byla v plném proudu až do ranních hodin. Což ospravedlňuje mojí bolest hlavy a permanentní žízeň druhý den.

    Hurvajs

Napsali o Disharmonicích

Hlavní stránka