nEMAdEMAfest vol. 2

8.4.2008 zkopírováno z www.nup.cz 


Když jsme se v jednu hodinu ráno s Fredem asi po deseti pivech vzájemně ujišťovali, že ač čtyřicátníci, umíme dělat pro ty naše mladé pěkné akce, měli jsme pravdu. Akce se vydařila, účast byla vcelku hojná (cca 180), kapely zahrály ty svoje bigbíty, OSU jsme vyhodili, pitiva dostatek, takže tak nějak pohoda. Ale jak to bylo od začátku? To bylo tak. Po úspěchu nEMAdEMAfestu vol. 1 bylo jen jasným a logickým pokračováním pokračování. Pod organi-zační taktovkou Emília se opět přizvaly band(ask)y ve valné většině zastou-pené na webu nemadema.cz, zabývajícím se regionálním bigbítem a mohlo se v Metru (rokáči už jen těma hajzlama) jet. Tentokrát se ovšem vyskytla i pověstná třešnička v podobě křestu CD nEMAdEMAglajz.nejenCZ, alba (jak jinak než) reprezentujícího (v podobě punko-rockové, 70minutové kompilace) první půl roku činnosti zmíněného webu. CD dítě, které si upletli Fred s Martíčkem za grupáčového přispění ostatních, se narodilo do krásy - jak také jinak, vždyť jsme si ho sami vydali. Ale zpět ke koncertu.
Začali Tryskáči, toliko mladí punkáči. A to tak mladí, že se jim dá odpustit i nějaké to hudební škobrtnutí. Hrají s chutí, divácká základna z řad středoškolských spolužáků slušná, a hrají bigbít. A tak to má být, tak je to správné.
No Sympathy (www.volny.cz/nosympathy) mají mé sympatie. Hardcore punk a nezničitelný Martíček, hrající alespoň někdy prakticky snad v každé ústecké kapele. Palba, co o tom říct víc.
Schwarze Aussig je hudba poněkud méně přímočará, melancholicky ponurá, avšak košatá až běda. Publikum ji přijalo skvěle i když notně vybočuje z punkově nasazené laťky. Pro mne osobně umělecký vrchol večera. Schwarze Aussig není žádná dupárna, ale dostanou se pod kůži.
Disharmonici (disharmonici.hrajou.cz) vrátili rozesněné posluchače zpět do punkového šramlu. Jejich krátké, vtipné a úderné skladby roztančily i některé postarší máničky a skladba Speedy Bonzáles by možná měla být novou Českou národní hymnou, neboť 'I když se mi to hnusí, hlásit se to musí...'
Následoval křest výše zmíněného CD nEMAdEMAglajz.nejenCZ, které kouzelně pokřtil za přítomnosti autorů (tedy nás) božský Hrábě RvN, který mimo jiné moderoval a zkvalitňoval celý večer svým svérázným, nerecenzovatelným projevem a vůbec existencí. Při křestu byl rovněž zastřelen šampaňským ze Starého Plzence (nějakej třeťák a sodovka) známý globálně-normalizační diktátor a svině Dr. Husák, kdysi vystupující pod krycím jménem prezident a páchající za svého života až neuvěřitelná kulturní (mimo jiné) zvěrstva. Poté byl rozmetán jeho obraz a mohlo se pokračovat.
Nastoupila parta neoholených bezdomovců pod krycím názvem Monty Pičusův létající pes (www.ksichty.freemusic.cz/mplp.htm), a to včetně psa Pičuse, který po celou dobu seděl poslušně vedle bicí soupravy. Sami svůj styl označují trefně jako anál pop/buzna rock (Dan si to furt plete s Totálním výpr. kob. - pozn red). Jejich námořnicko hospodský šraml s dechovou sekcí jsem si však po pravdě vychutnal více z desky. Nicméně svým nekonformním hudebním vystoupením víceméně punkový večer ozvláštnili. Přibližně někdy v této době se do sálu dostavili dva estébáci v tesilkách s igelitkou a tvrdili, že jsou jako z OSY a jdou vybírat autorské poplatky pro Gotta a Olympic. Vzhledem ke skutečnosti, že ani Tryskáči, ani Monty Pičusové žádnou punkovou, či námořnickou věc od Božského nehrajou a žádná kapela na koncertě hrající členem OSY není, tudíž je snad ani OSA nemůže zastu-povat, prostě a jednoduše jsme jim do-po-ru-čili, ať si zakoupí lístky a v klidu si neosovskou produkci vychutnají. Příště očekává-me jako výběrčí daní zástupce Českého rybářského svazu, co kdyby někdy někdo z mladých pankáčů chtěl být v budoucnu rybářem.
Sabaaka je sovětsky pes a úste-c--ky parádně nadupanej bigbít. Že zpěv je exce-lentní, bylo už řečeno mnohokrát, a tak to snad ani nebudu opakovat. Ta Sabaaka se mi nějak zakousla pod kůži.
Zakončovali Zen (www.minimax.cz/zen), snad proto, že za-čí-nají na Z, snad proto, že se jednalo o jeden z jejich posledních kon-certů. Tato vynikající grungeová parta totiž končí, alébrž se roz-padá. A to je škoda, protože jsou fakt dobrý. Ale část kapely zavolala Amerika (říká se tomu vysávání mozků světovým diktátorem, tj. USA, páč Američani sami už nic neuměj, páč furt žerou hamburgery a sou tlustý, tak si na to zvou otroky odjinud, nejlépe z býv. soc. dem. bloku), část má jiný plány, a tak Zen, možno říct, že skoro už legendární ústeckej bigbít, už dlouho mezi námi nebude. Snad právě proto do toho hoši dali všechno a hráli jako o život. A to by byla tak nějak tečka za tím naším koncertem.
Co říci na závěr? Snad jen nashledanou příště, milí platící diváci a neplatící OSO. PS: Třetí nEMAdEMA fest chystáme na 11. 4.

Dan

Napsali o Disharmonicích

Hlavní stránka